Pomysł na matmę

Pomysł na matmę

Chcesz lepiej uczyć matematyki? Wyzwól w dzieciach aktywność poznawczą. Pozwól im bawić się matmą!

W każdym numerze wyszukujemy i wymyślamy gry, quizy, zabawy w klasie oraz podwórkowe, które ułatwiają zrozumienie i ćwiczenie matematyki na poszczególnych etapach edukacji wczesnoszkolnej. Dostarczamy gotowe materiały w formie krzyżówek, zadań, plansz i innych materiałów do wykorzystania podczas zajęć.

 • Tydzień Młodego Matematyka

  Istotą Tygodnia Młodego Matematyka jest uświadomienie dzieciom, że matematyka to nie tylko „zapisywanie cyferek”. Chcemy, aby zobaczyły, w jak wielu momentach używamy wiedzy matematycznej, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Dodatkową atrakcją będzie fakt, że aktywności przewidziane zostały dwutorowo – aby odbywały się podczas lekcji oraz podczas przerw.

 • Matematyczne śnieżynki

  Czy mróz za oknem może pomóc w uczeniu się matematyki? Czy zima, mimo iż dostarcza nam wiele ciekawych zjawisk do wykorzystania w edukacji przyrodniczej, może być także inspiracją do zajęć matematycznych? Oczywiście! W tym artykule przedstawiony zostanie pomysł na łatwą w przygotowaniu, ale efektowną pomoc dydaktyczną do omawiania zjawiska symetrii z wykorzystaniem płatków śniegu.

 • Matematyczna Jenga!

  Matematyka da się lubić i wiemy o tym nie od dziś. Dzieciaki są nią zafascynowane, ponieważ jest pełna zagadek i niespodzianek. Jednym ze sposobów na udowodnienie, że ta „królowa nauk” może być inspirująca, jest gra z wykorzystaniem klocków Jenga. Wyciąganie drewnianych elementów z ułożonej wcześniej wieży i staranie się, aby konstrukcja nie upadła, jest bardzo dobrym ćwiczeniem na skupienie, ale przecież można je jeszcze rozszerzyć. Powiążmy zatem Jengę z tabliczką mnożenia.

 • Matematyka na końcu języka, czyli gramy w grę „Matematyczny sprinter”

  Gry planszowe przeżywają obecnie renesans. Chętnie grają w nie dzieci oraz dorośli. Na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo gier: karciane, zręcznościowe, edukacyjne, towarzyskie, strategiczne czy lo­ giczne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Świetnie sprawdzają się podczas spotkań rodzinnych czy z przy­ jaciółmi. Gra łączy pokolenia. Niewątpliwie poza atutem rozrywkowym mają również walor edukacyjny. Często popularne planszówki stanowią dla mnie inspirację do stworzenia gry matematycznej (lub językowej), która opiera się na zasadach znanego i lubianego pierwowzoru. Nauka w formie zabawy, w tym przypadku z wykorzystaniem gry planszowej czy karcianej, to zdecydowanie lepszy pomysł na zrozumienie trudnych zagadnień matematycznych.

 • „Przydasie w ruch"

  Kartony, rolki po ręcznikach papierowych i papierze toaletowym, kolorowy papier, klej, nożyczki… Która z nas nie ma pełnych szafek różnych „przydasiów” zbieranych przez cały rok, albo nawet przez dłuuugie lata. Bezsprzecznie kojarzą nam się z edukacją plastyczną naszych uczniów lub z wykonywaniem okolicznościowych gazetek lub klasowych dekoracji. Tymczasem wszystkie te zalegające po szafkach przedmioty mogą być genialnym narzędziem do nauki… matematyki!

 • Żetonowa gra

  W wielu klasach stoi pojemnik na plastikowe nakrętki od butelek, które biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Zanim jednak przekażecie je dalej w świat, możecie wykorzystać je do ciekawej i prostej gry. Łapcie zatem kolejną porcję matematycznych inspiracji! Pomysłów na kreatywne lekcje z królową nauk nigdy dość! Szczególnie kiedy możemy jednocześnie uczyć się i bawić, wykorzystując materiał recyklingowy.

 • Zakręcone choinki, czyli matematyczny twister

  W tym artykule znajdziesz: Pomysł na atrakcyjne i aktywne przyswojenie informacji o podstawowych figurach geometrycznych Przepis na wykonanie figurowego twistera w formie gry na dywanie. Gotowe zadania z treścią, które zamienią grę w zabawę związaną z Bożym Narodzeniem.

 • Żeby nie być jak ser, czyli jak oswoić tabliczkę mnożenia

  W tym artykule znajdziesz: -pomysły na 6 zabaw doskonalących umiejetności sprawnego posługiwania się tabliczką mnożenia wśród dzieci -przepis na zabawy matematyczne na szkolnym podwórku i w klasie

 • Kolorowa geometria

  Kwadrat, odcinek, półprosta, kąt rozwartokątny, bryła, figura płaska to terminy z jednej z najstarszej dziedziny matematyki – geometrii. W starożytności stanowiła podstawę wykształcenia. Dzieci od najmłodszych lat w naturalny sposób zauważają różnice w kształtach i ważne jest, aby tę zdolność rozwijać, ponieważ ułatwia to posługiwanie się abstrakcyjnymi pojęciami podczas kolejnych etapów nauki, a posiadane umiejętności i wiadomości z tej dziedziny przydatne są w codziennym życiu.

 • Piegowata lekcja

  18 sierpnia bieżącego roku w Warszawie odbył się pogrzeb Wandy Chotomskiej i nie sposób było przejść obojętnie obok tego wydarzenia, jeśli czytało się w dzieciństwie jej wiersze. Może nie w ten sposób powinno zaczynać się tekst dotyczący scenariusza lekcji, ale jak tu zacząć inaczej, kiedy właśnie z tej przykrej okazji miało się możliwość powrotu do dziecięcych lektur i zajrzenia m.in. do pożółkłej już nieco książeczki z wierszykami zatytułowanej Dlaczego cielę ogonem miele?

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE