Uważne wakacje

Uważne wakacje

NR 3 (13) 2018

Ledwo zaczęły się wakacje… dopiero co wzięliśmy oddech po wszelakich „ekscesach” związanych z końcem roku, a już nasze myśli zaczynają niebezpiecznie krążyć wokół września… „Jaka będzie moja nowa klasa?”, „Co też w nowym roku szkolnym (czy przedszkolnym) wymyślą moi rodzice?”, „Ciekawe, jakie nowe obowiązki dołoży mi dyrekcja od września?”… A gdyby tak w te wakacje pobyć TU I TERAZ? Nie zastanawiać się, co też los przyniesie, tylko cieszyć się każdą chwilą… Smakować życie, radować się wakacjami, nawet jeśli ciut deszczowe, ciut chłodne. Ale czy tak się da? Tak po prostu być TU I TERAZ!


Obudzić się rano i tak po prostu rozejrzeć się po pokoju. Z parzenia porannej kawy czy herbaty uczynić rytuał i samo jej picie celebrować niczym spożywanie czarodziejskiego napoju:) Iść na spacer i widzieć, a nie tylko patrzeć na to, co nas otacza. Cieszyć się z drobnych przyjemności, nie szukając drugiego dna. Uśmiechać się do ludzi, ale nade wszystko do siebie! Niby takie proste, a jednak już teraz zaczynasz się zastanawiać, cóż to za pomysł! Czy tak się da na co dzień? Ot tak, najzwyczajniej w świecie? Otóż z pomocą przychodzi nam metoda uważności, wywodząca się z tradycji buddyjskiej. I nie chodzi o to, byście porzucali swe rodziny, swoją pracę i wszyscy zamknęli się w tybetańskim klasztorze, by medytować od poranka do zachodu słońca. Chciałabym wam pokazać, że uważność to czujność umysłu, czy uważne bycie w danej chwili swojego życia. Od kilku lat jestem absolutnie zafascynowana tym, o ile łatwiej żyje się, kiedy w głowie nie ma ciągłej gonitwy myśli, kiedy człowiek daje sobie prawo do tego, żeby wszystko samo się działo. A jeśli od razu chcecie zaprzestać lektury, myśląc, że to metoda nie dla was, bo wszędzie was pełno i jeszcze milion obowiązków na was spoczywa, to uwierzcie mi, że uważność jest dla was tym bardziej! A kto z was miał okazję spotkać mnie na Wzmacniaczu czy webinarium, to mógł się o tym przekonać osobiście. Uważność bowiem nie ma żadnych ograniczeń – nie zależy od wieku, temperamentu, statusu majątkowego. Jest sposobem na bycie w zgodzie ze sobą, z otoczeniem, ale nade wszystko jest sposobem na radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Może po tym artykule zdecydujecie, że nie tylko wam, ale i uczniom, z którymi pracujecie, brakuje uważności i warto to zmienić.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 26 Strona 27 Strona 28 Strona 29 Strona 30

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Tato to jest Tato!

  Tata znajduje szczególne, ważne miejsce w sercu każdego. A dla przedszkolaka i ucznia w wieku wczesnoszkolnym jest on często całym światem (oczywiście i mama odgrywa taką samą rolę). Dzieci jak powietrza potrzebują do swojego rozwoju częstych, głębokich, autentycznych kontaktów z rodzicami. Na co dzień jednak tata często bywa nieuchwytny, bo porywa go wir pracy, dodatkowych obowiązków i zajęć. My, nauczyciele, szukamy więc pretekstów do tego, by zaaranżować w klasie lub sali spotkanie z rodzicami, zabawy z tatusiami, a z pomocą przychodzą… książki dla dzieci.

 • Bajka logopedyczna

  Na pewno część z was zauważyła w swojej pracy, że coraz więcej dzieci ma wadę wymowy. Jedną z przyczyn takiego zjawiska jest niska sprawność ruchomych narządów artykulacyjnych, czyli warg, języka, żuchwy oraz podniebienia miękkiego z języczkiem. Bardzo często rozleniwione mięśnie języka nie potrafią go unieść, a słabe mięśnie warg nie pracują w odpowiedni sposób. W konsekwencji mowa dziecka staje się niewyraźna, niechlujna i niezrozumiała dla innych. Chcąc tego uniknąć, już od urodzenia powinniśmy ćwiczyć nasze mięśnie i dawać im nieustanny „wycisk”.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE