Samoregulacja -klucz do opanowania emocji

Samoregulacja -klucz do opanowania emocji

NR 4 (4) 2016

Dzieci są pełne energii, co oznacza, że bywają bardzo hałaśliwe i spontaniczne w swoim działaniu. Niestety, zdarza się, że ich ruchliwość i emocjonalność sprawiają, że trudno im usiedzieć w miejscu i skupić uwagę na uczeniu się. W swojej pracy każdy nauczyciel prędzej czy później staje przed podobnym wyzwaniem: w jaki sposób wyciszyć klasę na tyle, aby móc przeprowadzić lekcje?

Jeszcze do niedawna uważano, że za umiejętności skupienia uwagi i zarządzania swoimi emocjami odpowiadają funkcje wykonawcze, w szczególności zaś samokontrola. Znaczenie samokontroli i dyscypliny oraz to, w jaki sposób umiejętności te przekładają się na sukcesy życiowe (w tym edukacyjne), stały się ogólnie znane dzięki badaniom przeprowadzonym przez Waltera miscela z Uniwersytetu Stanforda. Jego eksperyment, nazwany „Testmarsh Mallowów”, polegał na obserwacji dzieci wystawionych na pokusę zjedzenia słodyczy. Dzieci które potrafiły wytrwać i nie zjeść pianki przez 10 minut, w długoterminowej perspektywie okazywały się tymi, które lepiej radziły sobie w życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 18 Strona 19

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Funda, funda, funda tota risibunda

  Jednym z ważnych elementów wiążących grupy społeczne są, obok języka, zwyczaje i obyczaje świąteczne, u podstaw których leży tradycja. Duża wartość wychowawcza i kulturowa daje podtrzymywanie świątecznych zwyczajów. Boże Narodzenie to najpiękniejsze, magiczne Święto, które budzi szczególnie w dzieciach wielkie emocje i mobilizuje do pasjonujących przygotowań. Jest to czas, gdy również w przedszkolach i szkołach prowadzi się zajęcia nawiązujące do tych świąt. Często przygotowuje się z tej okazji różnorodne ozdoby choinkowe oraz inscenizacje, których tematem są na ogół jasełka.

 • Małe MINO, czyli wywiad z ulica Piotrkowska

  Zimowe miesiące są świetna okazja do uprawiania z Dziećmi wszelkich aktywności na śniegu. Co zrobić, Gdy nasze szkolne podwórko zupełnie nie przypomina. Górskiej scenerii, a jednak chcemy wybrać się z naszymi. Podopiecznymi na spacer? Alternatywa dla zwyczajnego. Spaceru może być małe MINO, czyli Miejska Impreza Na. Orientacje.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE