Na spacer z tabletem

Na spacer z tabletem

NR 3 (13) 2018

Coraz częściej nasze szkoły wyposażone są w tablety. Jednak ani podstawa programowa, ani programy nauczania nie podpowiadają nam, jak wykorzystywać je w pracy edukacyjnej i wychowawczej. Nowe technologie wzbudzają obawy, niepewność, bo są czymś nowym, nieoswojonym, z czym nieraz nasi uczniowie radzą sobie lepiej niż my. Pokażę wam jednak, że naprawdę warto przełamać strach przed nieznanym, bo korzyści z tego płynących jest naprawdę sporo.


Korzystanie z tabletów w czasie zajęć jest naprawdę przydatne. Uczniowie mogą utrwalać swoją wiedzę i umiejętności, a komputer od razu sprawdzi im zadanie i zachęci do dalszej pracy. Z pomocą aplikacji edukacyjnych uczniowie zaczynają „grać w uczenie się” i okazuje się to niezwykle ciekawe. Ponadto, wykorzystując technologie cyfrowe, uczniowie biorą odpowiedzialność za zdobywanie wiedzy. Szukają, próbują różnych rozwiązań, nie zaś gotowego przepisu na wykonanie zadania od nauczyciela. Wychodźmy z roli ekspertów – niech uczniowie eksplorują świat z pomocą nowych technologii!

TABLETOWA LEKCJA PRZYRODY

Wiosna już na dobre zawitała w Polsce, zaczynamy więc wychodzić z uczniami na przyrodnicze spacery. Obserwujemy pogodę, rośliny budzące się do życia, zakładamy ogródki. Chcielibyśmy, żeby nasi uczniowie interesowali się otaczającą ich naturą i rozpoznawali przynajmniej podstawowe gatunki roślin i zwierząt. A jak wiadomo, różnie z tym bywa. Zapraszam do wykorzystania tabletów na lekcji przyrodniczej, które gwarantuje zaciekawienie uczniów tematem.

JAKIEJ APLIKACJI UŻYC?

W mojej pracy używam prostej i bardzo czytelnej aplikacji „Ptaki i drzewa w mieście”. I co najważniejsze – jest ona ogólnodostępna. Znajdziecie ją pod QR kodem lub pod linkiem: https://play. google.com/store/apps/details? id=com.gisgraph.ptakiidrzewa. Po zainstalowaniu na ekranie głównym pokaże się ekran startowy, a następnie menu. Do tej lekcji wykorzystamy opcję „Rozpoznaj ptaka”. Podajemy kolejne cechy zaobserwowanego osobnika i w odpowiedzi otrzymamy możliwe gatunki

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 18 Strona 19 Strona 20 Strona 21 Strona 22

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Tato to jest Tato!

  Tata znajduje szczególne, ważne miejsce w sercu każdego. A dla przedszkolaka i ucznia w wieku wczesnoszkolnym jest on często całym światem (oczywiście i mama odgrywa taką samą rolę). Dzieci jak powietrza potrzebują do swojego rozwoju częstych, głębokich, autentycznych kontaktów z rodzicami. Na co dzień jednak tata często bywa nieuchwytny, bo porywa go wir pracy, dodatkowych obowiązków i zajęć. My, nauczyciele, szukamy więc pretekstów do tego, by zaaranżować w klasie lub sali spotkanie z rodzicami, zabawy z tatusiami, a z pomocą przychodzą… książki dla dzieci.

 • Bajka logopedyczna

  Na pewno część z was zauważyła w swojej pracy, że coraz więcej dzieci ma wadę wymowy. Jedną z przyczyn takiego zjawiska jest niska sprawność ruchomych narządów artykulacyjnych, czyli warg, języka, żuchwy oraz podniebienia miękkiego z języczkiem. Bardzo często rozleniwione mięśnie języka nie potrafią go unieść, a słabe mięśnie warg nie pracują w odpowiedni sposób. W konsekwencji mowa dziecka staje się niewyraźna, niechlujna i niezrozumiała dla innych. Chcąc tego uniknąć, już od urodzenia powinniśmy ćwiczyć nasze mięśnie i dawać im nieustanny „wycisk”.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE