KWIECIEŃ 2 (6) 2017

NR 2 (6) 2017

INSPIRACJE NAUCZANKI

WYDANIE: kwiecień - maj 2 (6) 2017

Jeszcze raz sie uszczypnijmy. I jeszcze raz. Nie, na szczescie to nie sen – przyszła wiosna! Upragniona, wyczekana, wypatrywana z nosem przyklejonym do zamarznietej szyby. Wiosna wszystko wydaje sie łatwiejsze, piekniejsze i … aktywniejsze. Wiosenny ruch jest taki naturalny. Wprowadzmy go takze do klas – spedzajmy wiecej czasu na swiezym powietrzu, pozwólmy dzieciom biegac i szalec. W wiosennym numerze „Inspiracji Nauczanki” mamy dla Was mnóstwo aktywnych pomysłów, które wykorzystacie „od reki”. Nie dajcie sie dłuzej namawiac i wyruszcie na wyprawe poszukiwawcza z kolejna czescia cyklu „Dziennik obserwatora przyrody”, wykorzystujac gotowe karty do przyrodniczej gry. Na szkolnym podwórku mozecie równiez zabawic sie w tradycyjna matematyczna gre Mankala – emocje gwarantowane! Podczas wyprawy mozna wprowadzic równiez zabawe z kodami QR i zagrac z klasa w ptasie domino (gotowe karty znajdziecie w czasopismie). A jesli juz poczujecie przyjemnosc odkrywania zagadek, mozecie kontynuowac ja z wyjatkowa, zakodowana malowanka. Wiosna to równiez czas swietowania Wielkanocy – w tym roku mozecie wzbogacic je o niecodzienne eksperymenty z jajkiem w roli głównej. Pozostajac w tematyce swiat podpowiadamy takze jak spedzic Dzien Matki – organizujac wielki rodzinny festyn i obdarowujac rodziców fantastycznymi, robionym recznie prezentami. Wiosna pobudza takze kreatywnosc– idac tym tropem proponujemy Wam artykuł z zabawa w labirynty rozwijajace wyobraznie przestrzenna oraz wycieczke do swiata dinozaurów i skamieniałosci. Czy to wystarczajace powody, aby wiosna opuscic szkolne ławki? :)
Tego wam zyczymy!

Maria Winiarska
Redakcja magazynu „Inspiracje Nauczanki”

CZYTAMY I MÓWIMY

 • Głowa pełna świeżych i pachnących radością pomysłów edukacyjnych

  Pełnia wiosny sprzyja otwarciu okien w szkołach i przedszkolach oraz wietrzeniu sal. Swieze powietrze jest tak potrzebne dzieciom, jak i dorosłym. Wraz z nadejsciem zielonej pory roku, pełnej barw, zapachów i wolnosci od zamknietych pomieszczen, otwórzmy nasze nauczycielskie głowy na ciekawe, nietuzinkowe, zaskakujace zajecia. Mozna skorzystac z kalendarza nietypowych dni i łatwo zaaranzowac zajecia tak, by aktywnosc dziecka grała pierwsze skrzypce, a radosc, relaks i wychowanie idealnie współbrzmiały w codziennosci edukacyjnych sukcesów. A wiec nauczycielu, do dzieła! Niech w Twojej grupie pachnie radoscia i uporzadkowana spontanicznoscia.

POMYSŁ NA MATMĘ

 • Mankala – matematyka z innego kontynentu

  Mankala, obok Rummikuba, o którym napisałam w poprzednim numerze „Inspiracji Nauczanki”, jest jedna z tych popularnych gier towarzyskich, które warte sa zauwazenia w edukacji matematycznej. Pierwsze mojej spotkanie z ta afrykanska zabawa odbyło sie podczas wizyty pan z pracowni „Kuniec Dymbiec”, która miesci sie w słynnej poznanskiej dzielnicy Debiec.

BADACZE NATURY

 • Ale jaja! Czyli Wielkanocne eksperymenty

  Wielkanoc zbliza sie wielkimi krokami, a wraz z nia – czas zaskakujacych ilosci zastosowan... jajek. Oprócz tego, ze sa one zródłem pełnowartosciowego białka, skarbnica witamin i składnikiem rozmaitych dan, doskonale nadaja sie do... zabaw badawczych! Dlaczego wiec nie zachecic dzieci do wspólnego eksperymentowania przy swiatecznym stole, w gronie rodziny?

 • Dzienniczek obserwatora przyrody

  KWIECIEN W kwietniu konczy sie przedwiosnie. Zaczynaja kwitnac pierwiosnki, a wraz z nimi nadchodzi pora roku zwana pierwiosnie.

 • Wycieczka do świata dinozaurów

  Dinozaurami i innymi wymarłymi zwierzetami interesuje sie, przynajmniej w pewnym stopniu, wiekszosc dzieci. Czasami zadziwiajace jest to, ile młodzi uczniowie potrafi a opowiedziec o zwyczajach pradawnych ssaków, o ich diecie i historii, która stała sie ich udziałem. Opowiesciom zazwyczaj towarzyszy specyfi czny błysk w oku i rumieniec – stare dzieje pobudzaja emocje. Mozna to wykorzystac, by przekazac informacje o zmianach zachodzacych w swiecie ozywionym.

FREESTYLE

 • Wiosenny festyn rodzinny

  Wiosenne miesiace zachecaja do jak najczestszych aktywnosci na swiezym powietrzu. Biorac pod uwage zblizajacy sie Dzien Matki i Dzien Dziecka, z przyjemnoscia podziele sie pomysłami na Wiosenny festyn rodzinny. Organizacja festynu rodzinnego w wielu aspektach jest lepszym rozwiazaniem niz kolejne przedstawienie z wierszami i piosenkami. Przed zakonczeniem roku szkolnego, gdy słonce wkrada nam sie do sal, ciezko zmotywowac siebie i naszych wychowanków do zmudnych prób i cwiczenia ról. Pikniki rodzinne nie wymagaja az tak długich przygotowan. Pozwalaja dzieciom na atrakcyjna aktywnosc ruchowa, realizujac jednoczesnie ciekawa interakcje z rodzicami. Dla nas sa wspaniała mozliwoscia pogłebiania współpracy z rodzicami oraz hospitacji naszej pracy przez nich w niezwykle przyjemnej formie.

 • Dzień matki

  Maj jest jednym z najpiekniejszych, pachnacym konwaliami miesiacem w roku. Nie tylko za sprawa strojacych sie w maki łak i pól czy tez kwitnacych w lasach malin i borówek. Jest to czas, w którym obchodzimy DZIEN, jeden jedyny w roku. DZIEN MATKI, bo o nim mowa, jest szczególny bez wzgledu na to, ile mamy lat czy tez jaka odległosc dzieli nas od naszych UKOCHANYCH MAM.

GOTUJ Z KLASĄ

 • Czy wiesz co pijesz?

  Do tej pory mówiac o zdrowym odzywianiu dzieci, zwracalismy przede wszystkim uwage na to, co dzieci jedza. Nie mozemy jednak zapominac równiez o napojach i kształtowaniu własciwych nawyków, takich jak m.in. picie wody. Przed nami coraz cieplejsze dni, co oznacza wieksze pragnienie i równoczesnie coraz wieksza oferte i promocje napojów. Co wybieraja dzieci?

CLASS? YES!

OSWAJAMY NOWE TECHNOLOGIE

POMÓŻ MAŁEJ GŁOWIE

DODATKI SPECJALNE

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE