GRUDZIEŃ 4 (4) 2016

NR 4 (4) 2016

INSPIRACJE NAUCZANKI

WYDANIE: grudzień - styczeń 4 (4) 2016

Nakrecamy dla Was Swieta! Rozpoczynamy grudzien - jeden z najbardziej oczekiwanych miesiecy w roku. Swieta Bozego Narodzenia to wyjatkowy, magiczny czas, którego wypatruja zarówno dzieci, jak i dorosli. I choc perspektywa swiatecznych przygotowan (bo zakupy, bo sprzatanie, bo prezenty) czasami lekko przytłacza, to przeciez warto wykorzystac grudzien do jeszcze bardziej kreatywnych, swiatecznych zajec z dziecmi. W tym numerze przygotowalismy dla Was worek bozonarodzeniowych inspiracji. Przez cały miesiac mozecie korzystac z anielskiego „Kalendarza Adwentowego”, w którym zebrane sa zadania bedace doskonałym pretekstem do rozmowy z uczniami o istocie swiat. Klasowa wigilia w tym roku równiez moze byc inna niz zwykle – wybierzcie sie na betlejemskie podchody i sprawdzcie swoje anielskie umiejetnosci. Matematyka w swiatecznych barwach to gry i zagadki: ciekawe, ile reniferów zmiesci sie w waszym zaprzegu i ile bombek znajdzie sie na waszej choince… Podpowiemy Wam równiez, jak poznac matematyke od kuchni, przegryzajac przepyszne rogaliki. Z nasza pomoca wykonacie pomysłowe prezenty dla najblizszych, które pokaza dzieciom, ze dawanie jest równie przyjemne, jak otrzymywanie.

Ale zima to nie tylko Boze Narodzenie; to takze czas zabaw na swiezym powietrzu. Nie warto zrazac sie niskimi temperaturami! Poznajcie swiat pod chłodna pierzynka, nawet jesli za oknem nie jest snieznie. Nie zawioda Was w tym pomysły na zimowe wyprawy: mozecie wyruszyc w teren i badac przyrode z kolejna czescia cyklu „Dzienniczek obserwatora przyrody”, poznac swoja miejscowosc według koncepcji MINO (lub wybrac sie na wycieczke do Łodzi), a po powrocie do szkoły poeksperymentowac w zimowym stylu i zbadac własciwosci lodu i temperatury. Niech to bedzie dla Was wspaniały czas, pełen radosci, dobrych pomysłów, ciepłych słów i dzieciecych usmiechów.

Maria Winiarska
Redakcja magazynu „Inspiracje Nauczanki”

CZYTAMY I MÓWIMY

 • Funda, funda, funda tota risibunda

  Jednym z ważnych elementów wiążących grupy społeczne są, obok języka, zwyczaje i obyczaje świąteczne, u podstaw których leży tradycja. Duża wartość wychowawcza i kulturowa daje podtrzymywanie świątecznych zwyczajów. Boże Narodzenie to najpiękniejsze, magiczne Święto, które budzi szczególnie w dzieciach wielkie emocje i mobilizuje do pasjonujących przygotowań. Jest to czas, gdy również w przedszkolach i szkołach prowadzi się zajęcia nawiązujące do tych świąt. Często przygotowuje się z tej okazji różnorodne ozdoby choinkowe oraz inscenizacje, których tematem są na ogół jasełka.

POMYSŁ NA MATMĘ

 • Zaprzeg reniferów

  Rozpoczynając bieżący rok szkolny, skupiłam się nad koncepcją pracy z moją klasa III. Wieloletnie doświadczenie pokazuje, iz właśnie ostatnia klasa edukacji wczesnoszkolnej stawia przed nauczycielem największy trud przygotowania do kolejnych etapów nauczania, będąc jednocześnie ukoronowaniem metod dydaktycznych. Dzieci w klasie już dobrze się znają, chętnie ze sobą współpracują, dlatego warto poszukiwać wciąż nowych sposobów,aby wykorzystywać ich naturalne predyspozycje i zdolności, i zapraszać do wspólnego działania.

 • Bombkowa matematyka

  Tematyka świąteczna stwarza naturalna okazje, aby ćwiczyć i rozwijać umiejętności matematyczne. Wspólnie z dziećmi możemy przeliczać prezenty, porównywać wysokość choinki czy długość łańcucha choinkowego albo ważyć produkty na świąteczne ciasta.

BADACZE NATURY

FREESTYLE

 • Podróż do Betlejem – całkiem inne podchody

  Okres Bożego Narodzenia jest jednym z najbardziej inspirujących w roku. Jest to czas uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Każda zaproponowana aktywność w swiątecznym temacie spotyka się z dużym entuzjazmem najmłodszych. Bez wątpienia grudzień może być bardzo atrakcyjnym czasem w szkole i przedszkolu. Wszystko zależy od naszej kreatywności. „Podróż do Betlejem – zupełnie inne podchody” to tylko jedna z grudniowych propozycji, która można modyfikować według swoich potrzeb. To również dobry pomysł na przygotowanie dnia wigilii klasowej w nieco innej formie.

 • Kalendarz adwentowy

  Początek grudnia to moment, kiedy święta Bożego Narodzenia wydaja się być już na wyciągnięcie reki. My, dorośli, uzupełniamy ostatnie pozycje na listach prezentów, obmyślamy, kto zasiądzie z nami przy wigilijnym stole. Dzieci zazwyczaj oczekują świat z większa niecierpliwością, nieraz wypytując: „ile jeszcze?” kilka razy dziennie. To doskonała okazja, żeby czas przygotowań do Bożego Narodzenia uczynić jeszcze przyjemniejszym i… bardziej wartościowym.

COŚ Z NICZEGO

 • Mydlarnia – warsztaty robienia mydła

  Ciekawym pomysłem na świąteczne podarunki jest wykonanie z klasa zapachowych mydełek. Dzieci chętnie angażują się w mieszkanie produktów, samodzielnie komponując aromaty i strukturę wyrobu. Dla rodziców będzie to zaś miły, przydatny prezent, który posłuży w domowej łazience. Jednocześnie może być dla dzieci zachęta do częstszego mycia rak.

 • Radość obdarowywania

  Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z prezentami przynoszonymi przez Świętego Mikołaja, Gwiazdora czy Gwiazdkę (niewłaściwe skreślić:)). Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnego kalibru podarków, sprzedawcy kusza promocjami, a dzieci z niecierpliwością wypatrują ubranego na czerwono jegomościa, który podaruje im to wymarzone COŚ. Dużo tego wymarzonego CZEGOŚ.

GOTUJ Z KLASĄ

 • Kuchnia kluczem do świata matematyki

  „Kuchenna” matematyka często pozostaje niezauważona, ale w rzeczywistości istnieje spora dawka umiejętności matematycznych związanych z gotowaniem i pieczeniem, które są naturalnym sposobem wprowadzania dzieci w świąt nauk ścisłych. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak często można liczyć, mierzyć, szacować i porównywać w trakcie gotowania? Okazuje się, ze zawsze, bo przepisy kulinarne są niezastąpionym źródłem matematycznych wyzwań.

CLASS? YES!

AKCJA AKTYWIZACJA

NIE Z WŁASNEJ KIESZENI

 • Pieniądze jak z banku

  W poszukiwaniu funduszy na realizacje naszych przedsięwzięć możemy posiłkować się różnymi źródłami. Poza subwencja oświatowa istnieje szereg możliwości pozyskania dodatkowych środków wspierających funkcjonowanie szkół i przedszkoli. Jednym z sektorów, w których możemy szukać wsparcia, jest sektor bankowy. Wiele instytucji tego typu prowadzi działalność, która ma wspierać różnego rodzaju działania w placówkach oświatowych, m.in. edukacje matematyczna, o której piszemy w tym numerze, ale również dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości czy działalność w społecznościach lokalnych.

POMÓŻ MAŁEJ GŁOWIE

 • Samoregulacja -klucz do opanowania emocji

  Dzieci są pełne energii, co oznacza, że bywają bardzo hałaśliwe i spontaniczne w swoim działaniu. Niestety, zdarza się, że ich ruchliwość i emocjonalność sprawiają, że trudno im usiedzieć w miejscu i skupić uwagę na uczeniu się. W swojej pracy każdy nauczyciel prędzej czy później staje przed podobnym wyzwaniem: w jaki sposób wyciszyć klasę na tyle, aby móc przeprowadzić lekcje?

DODATKI SPECJALNE

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE