KWIECIEŃ 2 (18) 2019

NR 2 (18) 2019

INSPIRACJE NAUCZANKI

WYDANIE: kwiecień - maj 2 (18) 2019

DROGIE NAUCZANKI,

 

na wstępie bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie na III edycję konferencji Wzmacniacz Nauczanki! To były dwa dni pełne radości, uśmiechów, dobrych słów i zaangażowania. Mamy nadzieję, że wróciłyście pełne inspiracji i gotowe do działania. Oczywiście już dziś zapraszamy na kolejną edycję!

 

Tymczasem w bieżącym wydaniu „Inspiracji Nauczanki” czekają na was kolejne inspiracje. Zaczynamy od czytania – zapewne czasami zastanawiacie się, jak po raz kolejny omówić tę samą lekturę, co zaproponować uczniom, żeby z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Przychodzimy z pomocą, tym razem podpowiadamy, jak ciekawie omówić lekturę „Plastusiowy pamiętnik” i przekazujemy gotowe materiały do wykorzystania. Maj i czerwiec to radosne, pełne kolorów i aktywności miesiące, obchodzimy wtedy m.in. Dzień Matki i Dzień Ojca. A może by tak połączyć świętowanie i przygotować zajęcia na Międzynarodowy Dzień Rodziny, który przypada 15 maja? Zachęcamy do skorzystania z pomysłów na zorganizowanie aktywnego dnia dla uczniów i ich rodziców.

 

Kolejny dzień wart uwagi, to Światowy Dzień Oceanów – idealna okazja do zapoznania uczniów z tym pięknym i różnorodnym światem. Ze świata oceanów przechodzimy do miejskiej dżungli, aby obserwować naszych sąsiadów – zwierzęta synantropijne, które towarzyszą nam na co dzień. Przyrodnicze tematy kontynuujemy również w dziale „Pomysł na matmę”, bo polujemy na muchy, dzielimy i mnożymy na dworze, a z przedszkolakami idziemy na spacerek do cyferek!

 

Na zakończenie mamy gotowy scenariusz na zajęcia poświęcone zdrowemu odżywianiu, warto zainteresować się tematem i zapoznać z nową Piramidą Zdrowego Żywienia dla Dzieci i Młodzieży przygotowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, którą znajdziecie w magazynie.

Miłego i inspirującego odbioru!

Anna Rusin

redaktor prowadząca

CZYTAMY I MÓWIMY

POMYSŁ NA MATMĘ

 • Polowanie na muchy

  Nauka matematyki może być świetną zabawą i przyjemnością, nie musi wiązać się z siedzeniem w ławce, wykonywaniem zadań w zeszytach ćwiczeń czy przy tablicy. Nie musi kojarzyć się ze stresem, lecz może być lubianą przez dzieci aktywnością. Uczniowie chętnie zdobywają i doskonalą swoje umiejętności matematyczne podczas różnorodnych gier czy zabaw zespołowych. Proponujemy grę „Polowanie na muchy”, która sprawdzi się w każdej grupie wiekowej, nawet wśród czterolatków.

 • Dzielę i mnożę najchętniej na dworze!

  Dni nareszcie są coraz dłuższe, słońce grzeje coraz mocniej, a wakacje są już bliżej niż dalej. Czy to wszystko sprawia, że uczniowie na słowo „matematyka” źle reagują? Spróbujemy temu zaradzić! Zamknijcie klasę na klucz i zapraszamy na dwór! Proponujemy kilka aktywnych zabaw m.in. kredowe szaleństwo i planszówki na świeżym powietrzu.

 • Na spacerek do cyferek. Oswajanie z nauką cyfr w przedszkolu

  Na naszą sympatię do matematyki wpływ ma wiele czynników, ale decydujące jest to, jak nam kiedyś tę matematykę przedstawiono. Im wcześniej zaczniemy oswajać i zaprzyjaźniać dzieci z tą nauką, tym większa szansa, że za kilka lat będą chętnie uczestniczyć w lekcjach. Przygotowaliśmy propozycje zabaw dla przedszkolaków, które pozwolą oswoić je z cyframi – ich kształtem, miejscem występowania, liczbą palców, którą oznaczają.

BADACZE NATURY

COŚ Z NICZEGO

 • Co dziś zrobimy? Oceanu głębiny!

  8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To idealna okazja na przybliżenie uczniom tego jakże bogatego i różnorodnego świata. Zajęcia mogą być nie tylko idealnym wstępem do zbliżającej się letniej przerwy, ale także mogą stanowić bodziec do rozbudzenia w dzieciach zainteresowania podwodnym światem, poznania jego mieszkańców – zwierząt i roślinności. Aby jeszcze lepiej zobrazować wychowankom piękno podwodnego świata, proponujemy wykonanie makiety prezentującej oceaniczną faunę i florę.

 • Upominki od serca

  Maj jest miesiącem, kiedy w planach pracy zarówno dydaktycznych, jak i wychowawczych, pojawiają się tematy o rodzinie, o matkach. Jest to dobry czas, żeby poruszyć małe serca wychowanków i sprawdzić, czy okazują należyty szacunek swoim mamom i czy potrafią mówić im, jak bardzo są dla nich ważne. Warto obdarować wszystkie mamy (ale również ojców) drobnymi upominkami. Prezentujemy kilka pomysłów na upominki dla mamy i taty.

GOTUJ Z KLASĄ

 • Jedzmy zdrowo!

  Dietetycy i lekarze biją na alarm: co piąte polskie dziecko cierpi na nadwagę lub – co gorsza – boryka się z otyłością. Polska zajmuje niechlubne piąte miejsce na świecie pod względem występowania tych schorzeń u dorosłych, a niestety młodsze pokolenie skutecznie nas dogania. Przedstawiony w artykule scenariusz zajęć jest przeznaczony dla dzieci z klas I–III szkoły podstawowej. Ma na celu wprowadzenie ich w świat zdrowia i odżywiania, uświadomienie mnogości zdrowych rozwiązań żywieniowych i pokazanie – w przyjemny sposób – że warto odżywiać się zdrowo. Wynikiem przeprowadzonej według poniższego scenariusza lekcji będzie także odpowiedź, jakie produkty są korzystne dla zdrowia, a jakie mu szkodzą.

CLASS? YES!

 • Wyprawa na planetę kształtów

  Dawno, dawno temu w odległej galaktyce istniały planety kształtów. Kwadratowe chmury i trójkątneziemniaki były tam codziennością. Każdą z planet zamieszkiwały inne kształty: była planeta Koło, Prostokąt, a nawet Serce. Wszystkie planety żyły ze sobą w zgodzie i właśnie miały obchodzić tysiąclecie swojego powstania. Z tej okazji mieszkańcy mieli przygotować wielki i wspaniały tort owocowy, jednak pojawił się problem – zaginęła tajemna receptura na ciasto. Mieszkańcy planet wybrali najdzielniejszych członków swoich społeczności i wysłali ich na poszukiwania. To jak skończy się ta historia zależy od uczniów, którzy wyruszą z dzielną delegacją na wielką wyprawę. Publikujemy scenariusz zajęć.

AKCJA AKTYWIZACJA

 • Razem nie tylko w Dniu Rodziny

  15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. W czasach, kiedy każdy jest zabiegany i często przytłoczony nadmiarem obowiązków, jest to dobra okazja, żeby na chwilę zatrzymać się i spędzić razem czas. Z tej okazji warto zorganizować wspólnie z rodzicami spotkanie, podczas którego wszyscy będą grać, bawić się i rozmawiać. Spotkanie to można połączyć z obchodami Dnia Matki i Dnia Ojca. Zdradzamy kilka pomysłów na zorganizowanie ciekawych zabaw.

POMÓŻ MAŁEJ GŁOWIE

 • Integracja sensoryczna. Co warto wiedzieć, aby pomóc uczniom?

  Wstępna diagnoza prowadzona w przedszkolu jest jednym z podstawowych zadań w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej na tym etapie kształcenia. Szybkie rozpoznanie problemów dziecka umożliwia jego efektywną terapię. Dlatego też uchwycenie symptomów wskazujących na zaburzoną integrację sensoryczną u dziecka i przekazanie informacji o nich rodzicom jest bardzo ważnym aspektem diagnozy przedszkolnej. W artykule opisujemy poszczególne zaburzenia w funkcjonowaniu, co pomoże we wstępnej diagnozie problemów, z jakimi zmaga się dziecko. Podpowiadamy również, jak efektywnie przeprowadzić rozmowę na temat trudności dziecka z jego rodzicami.  

 • Z szafy psychologa. Rekwizyty, które pomagają mówić

  Rozmawiając z dziećmi na tematy natury psychologicznej, warto sięgnąć po konkretne rekwizyty. Najskuteczniejsze są te wykonane wspólnie przez dziecko i nauczyciela. Namacalna pomoc pozwoli nie tylko porozmawiać o emocjach, rozwoju własnym, osobowości czy cechach charakteru, ale również będzie pomocnym środkiem na zahamowania, wstydliwe tematy czy zbyt trudne dla dziecka obszary przeżyć oraz sytuacje. Proponujemy kilka sprawdzonych rekwizytów.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE