KWIECIEŃ 2 (12) 2018

NR 2 (12) 2018

INSPIRACJE NAUCZANKI

WYDANIE: kwiecień - maj 2 (12) 2018

W poszukiwaniu wiosny

 

Nareszcie jest! Choć długo się zbierała, choć sypała śniegiem i mroziła nosy – finalnie przyszła.

 

WIOSNA!

 

Koniec wymówek, że za zimno, że za szaro, że błoto i na pewno się nie da. Wiosna daje nam naprawdę nieograniczone możliwości. A kilka z nich przedstawiamy Wam właśnie w numerze kwiecień-maj.

Zacznijmy od kalendarza, który znajdziecie w środku czasopisma – dzięki niemu będziecie na bieżąco ze świętami nietypowymi i naszymi propozycjami na to, jak je obchodzić (część z nich znajduje się również w strefie PREMIUM).

W tym numerze znajdziecie także pomysł na 2 wyprawy przyrodnicze: jedną z nich jest prawdziwie badawczy projekt w poszukiwaniu kwitnących wiosennych roślin. Drugą przeprowadzicie bez opuszczania klasy, natomiast wykorzystując dobrodziejstwa Internetu, podpatrując np. życie bocianów czy konstruując własne ptasie gniazdo.

Mamy dla Was również sporą dawkę matematyki z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych „z odzysku”: mnóstwo pomysłów na zabawy z plastikowymi kubeczkami oraz gotową grę na zakrętkach od butelek.

Prezentujemy Wam pomysł na omówienie bardzo ciekawej lektury ze skarpetkami w roli głównej. Dzięki niej porozmawiacie z uczniami o swoich i ich wadach i zaletach oraz o tym, co to właściwie znaczy mieć takie, a nie inne cechy.

A skoro już mowa o rozmowach, warto przeprowadzać je z uczniami bardzo, bardzo często, aby wzmacniać poczucie klasowej jedności. Integracja – to termin ważny nie tylko na początku roku szkolnego, ale każdego dnia. Podpowiadamy Wam kilka sprytnych rozwiązań, które pomogą sprawić, że staniecie się naprawdę zgranym zespołem.

Bez wątpienia bardzo ważnym świętem, które czeka nas w ciągu tych dwóch miesięcy jest Dzień Matki – w artykule „Kocham Cię, Mamo” znajdziecie pomysły na sprytne i bardzo przyjemne podarunki dla Waszych klasowych mam.

Jak zwykle o wiele więcej pomysłów i inspiracji znajdziecie w strefie PREMIUM na stronie www.nauczanka.pl

I jeszcze jedno: chcemy Wam jeszcze raz bardzo podziękować za udział w konferencji „Wzmacniacz Nauczanki”. To było naprawdę wielkie święto edukacji wczesnoszkolnej: daliście nam mnóstwo energii i mamy nadzieję, że co najmniej tyle samo zabraliście do swoich domów. I klas. Na ostatniej okładce zamieszczamy krótkie konferencyjne migawki – dla tych, co byli – jako dobre wspomnienie i aby narobić smaku tym, którym nie udało się dotrzeć. Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

Maria Winiarska

Redaktor prowadząca

„Inspiracje Nauczanki”

CZYTAMY I MÓWIMY

POMYSŁ NA MATMĘ

 • Żetonowa gra

  W wielu klasach stoi pojemnik na plastikowe nakrętki od butelek, które biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. Zanim jednak przekażecie je dalej w świat, możecie wykorzystać je do ciekawej i prostej gry. Łapcie zatem kolejną porcję matematycznych inspiracji! Pomysłów na kreatywne lekcje z królową nauk nigdy dość! Szczególnie kiedy możemy jednocześnie uczyć się i bawić, wykorzystując materiał recyklingowy.

BADACZE NATURY

FREESTYLE

 • "Kocham Cię, Mamo!"

  Ile razy zdarzyło Wam się słyszeć od Waszych uczniów „Ponieważ mama mi nie spakowała…”, „Mama mi nie przypomniała…”? W mojej klasie takie słowa padały naprawdę bardzo często. Przekonywałam się, że moi uczniowie bardzo rzadko myśleli o swoich mamach, przyzwyczajeni, że to one zawsze wszystko zapamiętają, zorganizują i wszystkiego dopilnują. A przecież tak wcale nie musi być. Warto nakłonić dzieci do zmiany kierunku myślenia i refleksji nad rolą mamy w ich życiu, postawieniem się w jej sytuacji i odkrycie, że bez jej pomocy świat mógłby lec w gruzach. Doskonałą do tego okazją jest oczywiście DZIEŃ MATKI.

COŚ Z NICZEGO

 • Kubki pełne matematyki

  Fascynacja możliwościami pomocy dydaktycznych DIY trwa. Prawie darmowe, a dające tyle możliwości edukacyjnych. Zostają w naszych zasobach po różnych imprezach urodzinowych, wigiliach klasowych, spotkaniach z rodzicami. Naprawdę nie trzeba się zbytnio nagimnastykować, żeby zdobyć kilka… jednorazowych kubków i zorganizować dzięki nim prawdziwe matematyczne święto.

AKCJA AKTYWIZACJA

 • Mnóstwo zabawy, czyli zupełnie inne wychowanie fizyczne!

  Podczas konferencji „Wzmacniacz Nauczanki”, która odbyła się w Poznaniu 15 i 16 marca, wielu nauczycieli z niepokojem i lekkim drżeniem rąk patrzyło na punkt w programie dotyczący zajęć wychowania fizycznego. WF w szkole był przecież taki trudny, nudny a wiele ćwiczeń prawie nie do wykonania. Jak zupełnie inaczej wyglądały twarze osób wychodzących z warsztatów, ile śmiechu i radosnych okrzyków dochodziło zza zamkniętych drzwi – nie da się tego opisać. Dlatego mamy dla Was jeszcze większą dawkę świetnych zabaw, dzięki którym Wasi uczniowie pokochają aktywność fizyczną. I Wy również!

POMÓŻ MAŁEJ GŁOWIE

 • RAZEM

  O integracji klasy myślimy głównie w okolicach rozpoczęcia roku szkolnego, kiedy chcemy, aby uczniowie poznali się wzajemnie. Tymczasem działania integracyjne w klasie są podstawą do współdziałania uczniów na całym etapie edukacji wczesnoszkolnej. Doskonale sprawdzają się podczas codziennego zdobywania wiedzy. Są podstawą gier i zabaw ruchowych. Gwarantują pozytywny nastrój podczas różnych dni tematycznych. Mogą być wprowadzeniem do tematu zajęć lub całego tygodnia. Warto z nich korzystać nawet codziennie oraz zmieniać ich poszczególne elementy w zależności od pory roku bądź samopoczucia uczniów. Istotne jest to, by pamiętać, że umiejętność współdziałania grupy jest bardzo ważnym elementem składowym procesu edukacji.

DODATKI SPECJALNE

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE