Tęczowe makiełki, czyli potrawy wigilijne inaczej

Tęczowe makiełki, czyli potrawy wigilijne inaczej

NR 6 (10) 2017

W tym artykule znajdziesz:

-pomysły na zorganizowanie klasowej wigilii, podczas której oprócz świetowania, nauczycie się czegoś nowego,

-scenariusz zajęć poświęconych tematyce potraw wigilijnych

-informacje o tradycjach wigilijnych z różnych regionów Polski,

-pomysły na eksperymenty związane z naturalnymi barwnikami spożywczymi

-przepis na kolorowe makiełki, które wykonasz razem ze swoją klasą.

SMACZNEGO! 


Święta Bożego Narodzenia (choć zasadniczo dotyczy to wszystkich świąt) kojarzą się z czasem pełnym wszelkiego rodzaju zapachów, smakołyków i łakoci. Szczególnie wśród dzieci, którym dziadkowie i ciocie dokładają do prezentów tony słodyczy. Święta to jednak również taki czas, kiedy bardziej chcemy być razem, a najlepszym ku temu miejscem jest... kuchnia. Nic tak przecież nie spaja jak wspólne przygotowywanie posiłków! Kto powiedział, że nie można tego robić razem z klasą? Tym bardziej, jeśli w fi nale lekcji jest smakowanie wigilijnego przysmaku.

Wspólne gotowanie w klasie to doskonała okazja do tego, aby poruszyć z uczniami tematy nie tylko kulinarne, lecz także wprowadzić zagadnienia z matematyki, literatury czy przyrody. Mój pomysł na zajęcia to połączenie poznawania wiersza Wandy Chotomskiej pt. Święta i rozmowa na temat tradycji świątecznych w naszych rodzinach za pomocą dyskusji, krzyżówki i zagadek. W części praktycznej zaś poznamy właściwości barwiące roślin rosnących w Polsce takich jak szpinak, burak, jeżyny, czereśnia i marchew (i wyjątkowo kakao, choć ono rośnie w Polsce tylko na sklepowych półkach). Będzie to doskonały moment, aby rozmawiać z dziećmi o naturalnych produktach spożywczych i szeroko rozumianej ekologii, która ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Na koniec zajęć wspólnie przygotujemy nietypową wersję jednej z tradycyjnych potraw wigilijnych – tęczowe makiełki. Zachęcam do wspólnego kucharzenia z dziećmi. Może się wydawać, że temat jest trudny do przeprowadzenia w szkolnych warunkach, ale w dzisiejszych czasach wiele placówek ma dostęp do kuchni lub pracowni technicznej wyposażonej w kuchenkę czy płytę grzewczą. Do przedstawionego poniżej pomysłu potrzebny nam będzie jedynie jeden palnik. W przypadku niemożliwości wykonania naleśników samemu, ewentualnie można poprosić kogoś o pomoc. Świętowanie Bożego Narodzenia możemy rozpocząć już w klasie i zainspirować uczniów do przeniesienia pomysłów w domowe warunki. Może w tym roku na stołach pojawią się potrawy w nowych, kolorowych i zdrowych odsłonach?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 15  Strona 16  Strona 17  Strona 18

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE