Sposoby na podsumowanie roku szkolnego

Sposoby na podsumowanie roku szkolnego

NR 3 (19) 2019

Podczas szkoleń, rad pedagogicznych, webinarów, nauczyciele często słyszą, że powinni kształtować u dzieci postawy, kompetencje, które wykorzystają w dorosłym życiu. Koniec roku szkolnego lub jego początek może być doskonałym momentem do rozwijania zdolności planowania swojej pracy (przy początku roku szkolnego) lub wyciągania wniosków i refleksji na temat swoich działań (zakończenie klasy). I choć może w odniesieniu do dzieci z klas początkowych brzmi to bardzo górnolotnie, to przecież można to wszystko ubrać w zabawy i zadania, które poprzez ciekawą formę dadzą uczniom przykład, że nasze działania warto planować i podsumowywać.


Proces uczenia (się) można wyobrazić sobie jako koło. Na początku zawsze jest cel, który chcemy osiągnąć i o którym uczeń powinien wiedzieć. Dalej są działania, które pomogą dojść do tego celu. Na końcu – refl eksja i podsumowanie, które pomoże ocenić, co się udało, co nie i jak dalej pracować. Następnie wszystko zaczyna się od początku. Koniec roku szkolnego może być świetnym czasem do nauki wyciągania wniosków i refl eksji. Początek roku szkolnego – do postawienia celów, które chcemy osiągnąć w klasie 1, 2 lub 3. Jak się do tego zabrać? Kilka propozycji znajdziecie poniżej. Moje pomysły są gotowe do wykorzystania już za chwilę, kiedy będziecie się żegnać z waszymi uczniami, zanim rozjadą się na upragnione wakacje, jednak każdy z nich można przerobić, tak aby był gotową lekcją rozpoczynającą kolejną klasę.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 35  Strona 36  Strona 37

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE