Magia klasowej przestrzeni

Magia klasowej przestrzeni

NR 3 (3) 2016

Kiedy myślimy o nauce w szkole, przychodzą nam do głowy: uśmiechnięte buzie dzieci, otwarta książka, kolorowe kredki i wielkie tornistry, a przecież nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie sala – miejsce pracy, zabawy, odpoczynku, ale i emocji. W jednej niewielkiej przestrzeni igrają ze sobą radość, smutek, zwycięstwo, tęsknota, duma i zawstydzenie. Jakież to musi być niezwykłe miejsce na ziemi, że wszystko tam można znaleźć… Szkoła jest dla dziecka miejscem, w którym zaczyna poznawać świat w sposób zaplanowany i systematyczny, a jego rozwój jest stymulowany celowo i profesjonalnie. Fachowość edukacji zawiera się zatem także w aranżacji szkolnej przestrzeni.


W ławce szkolnej

W przestrzeni szkolnej, wraz z uczniem, wzrastają jego wszystkie kompetencje. To właśnie pośród ławek i krzesełek dzieci uczą się umiejętności komunikowania się, współpracy, kreatywności, a z tym literek, cyferek i przyrody. Ważne jest zatem wprowadzenie takich rozwiązań przestrzennych, które będą sprzyjały rozwojowi uczniów. Aby przekonać się, jakie znaczenie dla przebiegu lekcji ma aranżacja sali, wystarczy prosty eksperyment polegający na poprowadzeniu zajęć w różnych wariantach ustawienia ławek. Sposób zaaranżowania sali warto zmieniać, dostosowując go do aktualnie realizowanych celów.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 23  Strona 24  Strona 25

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE