Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

NR 3 (19) 2019

W czasie wakacyjnych miesięcy rośnie liczba wypadków z udziałem dzieci. Co najgorsze, większość tych wydarzeń dzieje się w niedużej odległości od miejsca zamieszkania. To pokazuje, że łatwo stracić czujność, a wakacyjne okoliczności bardzo temu sprzyjają. Tych zagrożeń można, przynajmniej częściowo uniknąć, kiedy zwiększy się świadomość zarówno rodziców, jak i dzieci. To ważne, żeby opiekunowie oraz nauczyciele zwrócili uwagę najmłodszych szczególnie na te mniej oczywiste niebezpieczeństwa. Skorzystajcie z gotowego scenariusza zajęć.


Przedstawiony scenariusz zajęć ma na celu uświadomienie uczniom, na co należy zwracać uwagę, szczególnie podczas wakacji, aby uniknąć wszelkiego rodzaju urazów.

Lekcja ma przede wszystkim formę luźnej rozmowy i może wyglądać nieco inaczej w każdej grupie. Najistotniejsze jest natomiast poruszenie każdego z punktów odpowiadających poszczególnym sytuacjom zagrożenia zdrowia czy życia (uwzględnionych w Tabeli).

 

Tabela. Tematy związane z zagrożeniem zdrowia i życia


Część ogólna:

 • utrata dokumentów, zgubienie się, nieszczęśliwe wypadki itp.,
 • złodzieje „kieszonkowcy”,
 • kąpiele wodne (morza, jeziora, rzeki),
 • skoki do wody (w znanych, bezpiecznych miejscach),...

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Sposoby na podsumowanie roku szkolnego

  Podczas szkoleń, rad pedagogicznych, webinarów, nauczyciele często słyszą, że powinni kształtować u dzieci postawy, kompetencje, które wykorzystają w dorosłym życiu. Koniec roku szkolnego lub jego początek może być doskonałym momentem do rozwijania zdolności planowania swojej pracy (przy początku roku szkolnego) lub wyciągania wniosków i refleksji na temat swoich działań (zakończenie klasy). I choć może w odniesieniu do dzieci z klas początkowych brzmi to bardzo górnolotnie, to przecież można to wszystko ubrać w zabawy i zadania, które poprzez ciekawą formę dadzą uczniom przykład, że nasze działania warto planować i podsumowywać.

 • Lekturki spod chmurki

  Z pewnością ten, kto wybiera książki na wakacyjny, letni czas nie kojarzy ich z lekturami, ze studiowaniem głównych wątków, analizowaniem portretów psychologicznych pierwszoplanowych bohaterów itp. Oczywiście nie oznacza to, że książki na wakacje charakteryzują się naiwną prostotą i lekką rozrywką. Czasami jest wręcz przeciwnie. Czytamy wymagające lektury, ale w naszych głowach nie ma przymusu, więc interpretacja ich treści przychodzi sama. Jak zachęcić uczniów do czytania podczas wakacji?

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE