Freestyle

Freestyle

To dział, w którym zbieramy inspiracje z różnych dziedzin. Dzielimy się pomysłami nauczycieli na organizację przestrzeni klasowej oraz nowatorskimi metodami prowadzenia lekcji. Prezentujemy ciekawe sposoby realizacji zajęć muzycznych, plastycznych oraz tematycznych na różne okazje.

 • Nie marnujemy jedzenia!

  16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem, którego celem jest pogłębianie świadomości na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem. Warto z tej okazji przeprowadzić zajęcia poświęcone niemarnowaniu żywności. Publikujemy scenariusz zajęć, które wprowadzą uczniów w tematykę i zwiększą świadomość co do wielkości problemu. Ponadto przeprowadzenie zajęć na ten temat wskaże dzieciom rozwiązania przyczyniające się do redukcji problemu marnowania żywności, które sami mogą wprowadzić lub zasugerować opiekunom.

 • Pierwszoklasisto! Szkoła jest super!

  Rozpoczęcie roku szkolnego to szczególny dzień. Pomimo że wakacyjny czas jest pełen przygód i atrakcji, to większość dzieci, stęsknionych za rówieśnikami i nauczycielem, cieszy się z powrotu do szkoły. Dla pierwszoklasistów jest to dzień szczególny, który niesie za sobą ekscytacje, radość, ale i pewne obawy przed nieznanym. Proponujemy gry i zabawy, które umilą pierwszoklasistą pierwsze dni w nowej szkole i zintegrują grupę.

 • Poznajemy pocztę i wysyłamy listy

  Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego obchodzimy 9 października, w tym dniu możemy świętować również Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Natomiast 18 października przypada Dzień Poczty Polskiej i święto wszystkich listonoszy. Warto skorzystać z tych okazji i przybliżyć dzieciom pracę doręczycieli oraz jedną z pierwszych form komunikacji, dziś zastępowaną SMS-ami czy e-mailami. Proponujemy zabawy i gotowe do wykorzystania materiały.

 • Sposoby na podsumowanie roku szkolnego

  Podczas szkoleń, rad pedagogicznych, webinarów, nauczyciele często słyszą, że powinni kształtować u dzieci postawy, kompetencje, które wykorzystają w dorosłym życiu. Koniec roku szkolnego lub jego początek może być doskonałym momentem do rozwijania zdolności planowania swojej pracy (przy początku roku szkolnego) lub wyciągania wniosków i refleksji na temat swoich działań (zakończenie klasy). I choć może w odniesieniu do dzieci z klas początkowych brzmi to bardzo górnolotnie, to przecież można to wszystko ubrać w zabawy i zadania, które poprzez ciekawą formę dadzą uczniom przykład, że nasze działania warto planować i podsumowywać.

 • Bezpieczne wakacje

  W czasie wakacyjnych miesięcy rośnie liczba wypadków z udziałem dzieci. Co najgorsze, większość tych wydarzeń dzieje się w niedużej odległości od miejsca zamieszkania. To pokazuje, że łatwo stracić czujność, a wakacyjne okoliczności bardzo temu sprzyjają. Tych zagrożeń można, przynajmniej częściowo uniknąć, kiedy zwiększy się świadomość zarówno rodziców, jak i dzieci. To ważne, żeby opiekunowie oraz nauczyciele zwrócili uwagę najmłodszych szczególnie na te mniej oczywiste niebezpieczeństwa. Skorzystajcie z gotowego scenariusza zajęć.

 • Zabawy z szyframi

  Po okresie jesienno-zimowym, po szarudze za oknami, po krótkich dniach i długich nocach, w końcu przychodzi wyczekiwana przez wszystkich wiosna. To czas, kiedy świat, w przenośni i dosłownie, zaczyna się budzić. Warto ze świeżym powiewem wejść do klas i przegonić zimową nudę. Proponujemy wykorzystać podczas lekcji szyfry, które zmobilizują uczniów do działania i wysiłku intelektualnego.

 • Lutowe czytajki i słuchajki

  Luty obfituje w święta zachęcające do wspólnego czytania i snucia opowiastek z dziećmi. Już 1 lutego przypada Dzień Głośnego Czytania, a pod koniec miesiąca – 26 lutego – Dzień Opowiadania Bajek. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was opowiadania, które możecie wykorzystać na przykład do ćwiczenia samodzielnego czytania ze zrozumieniem, albo po prostu podzielić na fragmenty i czytać wspólnie na głos.

 • Nie przeszkadzać w edukacji, czyli o nowej roli nauczyciela

  Kolorowe dni tygodnia, kalendarze pogody, kąciki dyżurnych, listy obecności – ilu z nas od lat stosuje te metody na co dzień, by pomóc dzieciom się odnaleźć. Wprowadzają ład i porządek w zwykłym funkcjonowaniu społeczności klasowej. Poszukując rozwiązań, które niczym „na miarę” uszyte są dla waszej klasy, a jednocześnie zachowują indywidualne podejście do ucznia, warto przyjrzeć się założeniom edukacyjnym planu daltońskiego.

 • Zimowe muzykowanie z Batią Strauss i Hanią Warchałowską

  Jak zadbać o odpowiednią ilość ruchu dla dzieci i stworzyć piękny występ taneczny bez konieczności wykonywania dziesiątek prób? Wystarczy włączyć muzykę i w takt meksykańskiej melodii ludowej powtarzać tekst oraz wykonywać proponowane w tym artykule gesty. Zachwyt naszych małych podopiecznych i ich rodziców gwarantowany!

 • Kto uwielbia „Dzieci z Bullerbyn”?

  Szukacie sposobu na podtrzymanie zainteresowania książką i zachęcenie do czytania kolejnych stron? Połączcie przyjemne z pożytecznym i opracujcie różne zadania, które dzieci będą wykonywać „po kawałku” w trakcie zapoznawania się z lekturą. Quizy z pytaniami ułożonymi chronologicznie, według zdarzeń występujących w książce, specjalne profile bohaterów tworzone na kartach pracy… To sposoby na zachęcenie dzieci do uważnego czytania.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE