Snuj się snuj bajeczko... czyli historia pewnej opowieści

Snuj się snuj bajeczko... czyli historia pewnej opowieści

NR 3 (7) 2017

Dzisiejszy świat pełen emotikonów, zdrobnień, skrótów nie bardzo zachęca nas do tworzenia historii, które mają swój wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Nawet na testach Dzieci mają zmieścić się w 10 zdaniach, 100 słowach itd., a dziś ja będę chciała namówić was na obudzenie w Dzieciach pasji do opowiadania, do stania się bajarzem czy bajarką. Może to być także pomysł na bardzo nietypowe spotkanie z Rodzicami – nie o postępach Dzieci w nauce, nie o zachowaniu się grupy czy klasy, ale spotkaniu, które będzie pełne inspiracji, a jego zwieńczeniem stanie się bajka.


A wszystko zaczęło się dawno, dawno temu, choć nie przed wiekami (aż tak stara nie jestem), w małym mieszkaniu w niewielkiej miejscowości na półce stała duża zielona książka Bajarka opowiada (do dziś mam ten egzemplarz) i kiedy tylko udało mi się „uprowadzić” kogoś z gości, natychmiast zaciągałam go do pokoju z prośbą o przeczytanie kolejnej historii, nawet wtedy, kiedy już sama potrafi łam czytać i znałam wszystkie bajki od deski do deski na pamięć. Po prostu takie czytanie bajek przez kogoś innego było jak magia. Najczęściej moją ofi arą padała koleżanka mojego brata, polonistka. Pamiętam do dzisiaj, jak modulowała głos w niektórych bajkach. I chyba tam właśnie, w tym niewielkim pokoju w bloku, zrodziła się moja miłość do bajek. I choć dużą radość sprawia mi tworzenie ich w domowym zaciszu, to najbardziej lubię, kiedy wraz ze mną tworzą je inni. Nawet kiedy wchodzę na chwilę na zastępstwo, nawet na kilka minut w ramach rozgrzewki umysłu podrzucam pomysł i wspólnie tworzymy kolejną bajkową historię. Dzieci wymyślają imiona kolejnych bohaterów, tworzą opowieść, a ja tylko przysłuchuję się i staram się im nie przeszkadzać, bo najważniejsze w opowiadaniu bajki to pozwolić jej powstawać! Bajka – będąca krótką powiastką napisaną prozą lub wierszem – wzięła swój początek z literatury ludowej. Początkowo była przekazywana ustnie, a jak wiadomo, taka forma podawcza sprzyja improwizacji. A to ktoś coś dodał od siebie, a to komuś coś wyleciało z głowy... Bohaterami bajek mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta, a także ożywione przedmioty czy rośliny. Musi zawierać morał, gdyż bajki, choć nie pouczają wprost, niosą życiową mądrość przekazywaną przez pokolenia. Historie opowiadane w bajkach są zazwyczaj uniwersalne i mogłyby się przydarzyć każdemu z nas (pomijając rzecz jasna ich nierealne elementy). 

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 14  Strona 15  Strona 16  Strona 17  Strona 18  Strona 19  Strona 20

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE