Gramatyka łatwa sprawa, jeśli będzie z nią zabawa!

Gramatyka łatwa sprawa, jeśli będzie z nią zabawa!

NR 1 (17) 2019

Umysł dziecięcy lubi być zaskakiwany. Kolory, rymy, muzyka są dla rozwijającego się mózgu uczniowskiego świetnym „pożywieniem”. Dodatkowo dzieci mają powód do radości, gdy mogą poruszać swe ciała, uczyć się w ruchu, doświadczać. Pozostaje tylko pytanie, czy da się tak przygotować zajęcia kształtujące kompetencje językowe najmłodszych dzieci, aby „ożywić” gramatykę ruchem i zabawą? Zdradzamy pomysły na skuteczne ćwiczenia.


Umysł dziecięcy lubi być zaskakiwany. Kolory, rymy, muzyka są dla rozwijającego się mózgu uczniowskiego świetnym „pożywieniem”. Dodatkowo dzieci mają powód do radości, gdy mogą poruszać swe ciała, uczyć się w ruchu, doświadczać. Pozostaje tylko pytanie, czy da się tak przygotować zajęcia kształtujące kompetencje językowe najmłodszych dzieci, aby „ożywić” gramatykę ruchem i zabawą? Czy gramatykę można przeżywać wielozmysłowo? Jak smakuje i czym pachnie? Na początek proponuję zabawę. Gdyby rzeczownik smakował, to jak? Czy wszystkie rzeczowniki smakowałyby tak samo? Gdyby czasownik pachniał, to jaki byłby to zapach? Zachęcam do eksperymentowania z uczniami. Wylosujcie rozmaite rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki. Dajcie się ponieść wyobraźni i spróbujcie wizualizować wyrazy napisane na kartce jako niezwykłe zapachy i smaki, np. czasownik „biegać” pachnie świeżą rosą o poranku, zbutwiałym drewnem lub wysiłkiem.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

  • Mistrzowie słów. Pomysły na wykorzystanie gry w scrabble

    W kalendarzu świąt nietypowych na uwagę zasługuje 13 kwietnia. Tego dnia przypada Światowy Dzień Scrabble. To kultowa gra, która została wymyślona przez Alfreda Buttsa w 1931 roku. Obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością na całym świecie w różnych grupach wiekowych. Przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie tej sztampowej gry.

  • Inteligencje wielorakie a talenty uczniów

    Wiele osób chciałoby mieć wysokie IQ, najlepiej potwierdzone profesjonalnymi badaniami. W mediach celebryci szczycą się wysokim ilorazem inteligencji, najbardziej prestiżowe jest członkostwo w Stowarzyszeniu Mensa, które zrzesza osoby o ilorazie inteligencji kwalifikującym do górnych dwóch procent populacji. Ale czym jest owa inteligencja? Przedstawiamy 8 typów inteligencji i praktyczne wskazówki metodyczne.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE