Sekretne życie pszczół

Sekretne życie pszczół

NR 4 (8) 2017

8 sierpnia obchodzimy Dzień Pszczoły. Te niewielkie owady doczekały się osobnego święta ze względu na ogromną rolę w przyrodzie i życiu człowieka. Albert Einstein twierdził wręcz, że nasza cywilizacja zniknie z powierzchni Ziemi 4 lata po ich wyginięciu. Koniecznie zatem trzeba przenieść świętowanie na wrzesień i uczcić z wielką pompą.


 

Nawet najmłodszy przedszkolak wie, jak wygląda pszczoła. Charakterystyczne czarne paski na żółtawym odwłoku i długie, czarne czułki sprawiają, że łatwo jest ją narysować albo przebrać się za nią na baliku. Jak to jednak w przyrodzie bywa, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Znana nam wszystkim pszczoła miodna (Apis mellifera) jest tylko jednym z kilkunastu tysięcy gatunków należących do rodziny pszczołowatych (Apidae). Na terenie Polski występuje około 500 z nich, w tym m.in. trzmiele (Bombus), które rozpoznamy po krępej budowie ciała i puszystym owłosieniu. Nawiasem mówiąc, są one czasami błędnie nazywane bąkami. Pszczoły mogą być również pomylone z innymi pasiastymi owadami, np. z osą pospolitą (Vespula vulgaris) lub szerszeniem europejskim (Vespa crabro). Przy bliższej obserwacji dostrzeżemy jednak, że ich ciało pozbawione jest owłosienia, drugi z nich jest ponadto znacznie większy. Co ciekawe, podobną kolorystyką – żółto-czarnymi pasami – mogą poszczycić się również owady bliżej niespokrewnione z pszczołami, np. niektóre muchówki i motyle. Pasiasty jest również pająk – tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi), w tym jednak przypadku o pomyłce nie może być mowy.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE