Na tropach w miejskiej dżungli, czyli obserwujemy zwierzęta synantropijne

Na tropach w miejskiej dżungli, czyli obserwujemy zwierzęta synantropijne

NR 2 (18) 2019

Ludziom od zawsze towarzyszyły zwierzęta. Część hodujemy, inne korzystają z dobrego sąsiedztwa, nie przeszkadzając nikomu, a wiele z nich zwalczamy jako szkodniki. Przygadamy się naszym sąsiadom i publikujemy scenariusz zajęć „Poznajemy zwierzęta towarzyszące ludziom”, a także gotowe do wykorzystania podczas zajęć karty pracy.


Nikt nie jest samotną wyspą – to powiedzenie odnosi się nie tylko do relacji międzyludzkich, ale może być rozumiane szerzej, jako współistnienie wielu gatunków. W domach hodujemy psy, rybki, kameleony itd. Bliższy kontakt z naturą odbywa się na zieleńcach i w parkach. Fauna tych miejsc jest dużo uboższa od tej spotykanej w dużych kompleksach leśnych, mimo to zadziwia bogactwem w porównaniu z notowaną w ściśle zabudowanych centrach. Tam przetrwali tylko najwytrwalsi, ci, którym ze względu na niewielkie wymagania i często – niewielkie rozmiary, zbyt wiele do życia nie potrzeba.

Co ciekawe, niektóre gatunki wręcz upodobały sobie towarzystwo człowieka oraz towarzyszące mu przez cały rok ciepło oraz obfitość pokarmu. Przedstawiciele tego gatunku noszą nazwę zwierząt synantropijnych. To właśnie z nimi mają najbliższy kontakt nasi uczniowie. Podążmy za ich naturalną ciekawością i przyjrzyjmy się tym stworzeniom.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE