Na rozgrzewkę zimowe eksperymenty

Na rozgrzewkę zimowe eksperymenty

NR 5 (15) 2018

Przyszła zima, a wraz z nią zabawy na śniegu i lodzie. Czy wszystkie płyny zamarzają tak samo szybko jak woda? Dlaczego lód topnieje i czy kiedy woda zamarza, to zajmuje tyle samo miejsca? Przyjrzyjmy się z bliska związanym z niską temperaturą zjawiskom i przeprowadzając liczne eksperymenty poszukajmy wraz z dziećmi odpowiedzi na różne interesujące pytania…


 

Czy wszystkie płyny zamarzają tak samo szybko jak woda?

 

Eksperyment: W mroźny poranek ustawmy na zewnętrznym parapecie okiennym trzy niewielkie słoiczki. Jeden z nich wypełnijmy czystą wodą, drugi olejem, trzeci nektarem owocowym. Po kilku godzinach porównajmy zawartość słoiczków, ponowną obserwację przeprowadźmy następnego dnia. Jak łatwo można się spodziewać, przy utrzymującej się temperaturze ujemnej w pierwszym słoiku znajdziemy litą bryłkę lodu. Wyniki w pozostałych naczyniach będą zależały od aury.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 20 Strona 21 Strona 22 Strona 23

PODOBNE ARTYKUŁY

 • Jak zostać patriotą?

  Wychowanie patriotyczne bardzo silnie wpisuje się w podstawę programową, a w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości stanowi w tym roku obowiązkowy punkt wszystkich planów pracy szkoły i przedszkoli. Jakie działania zaplanować, by zaszczepić w dzieciach przywiązanie do ludzi i historii swego kraju? Zapraszamy do zainspirowania się rozmaitymi pomysłami na kształtowanie patriotycznych postaw u uczniów.

 • Sposób na Brzechwę

  Wiersz „Na straganie” znają chyba wszystkie dzieci, niezależnie od wieku. To jednak wcale nie znaczy, że omawianie tego utworu na zajęciach musi być nudne. Przeciwnie, wykorzystajmy łatwość w zapamiętaniu słów wiersza Brzechwy do organizacji klasowego przedstawienia. Oto pomysł na inscenizację od A do Z, włącznie z przygotowaniem scenografii i rekwizytów.

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

 • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
 • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
 • wspierać w zawodowym rozwoju,
 • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE