Drzewa w zimowej odsłonie

Drzewa w zimowej odsłonie

NR 1 (11) 2018

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam”. W myśl konfucjańskiej zasady porzućmy dziś książki i wyruszmy na zimową wycieczkę do lasu. Chociaż świat przyrody pozostaje teraz w zimowym uśpieniu, możemy odwiedzić naszych starych dobrych znajomych – przyjrzyjmy się drzewom i krzewom. Zimowe wizyty w lesie są nieodzowne, by w pełni poznać życie jego mieszkańców.


Przyjęło się, że naukę botaniki rozpoczynamy od przedstawienia wybranych roślin drzewiastych. Wiele gatunków występuje pospolicie w otoczeniu dziecka, są przy tym okazałe i atrakcyjne. Dzięki temu stosunkowo łatwo je odnaleźć i rozpoznać. Przedszkolaki tworzą więc prace plastyczne z kasztanów, szyszek, żołędzi czy opadających liści klonu. Przy okazji powoli uczą się przyporządkowywania ich do konkretnych gatunków. Znaczenie drzew i krzewów jest trudne do przecenienia, a przykłady obserwacji terenowych można mnożyć niemal w nieskończoność. Zwykle jednak prowadzone są one w okresie najbardziej sprzyjającym szkolnym wycieczkom – od wiosennego ocieplenia po złotą polską jesień. Teraz, zimą, pozornie drzewa i krzewy są mało atrakcyjne i trudne do rozpoznania. Czy tak jest na pewno?

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W WERSJI ELEKTRONICZNEJ

 Strona 21  Strona 22  Strona 23

POBIERZ MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE