Witaj, wiosno!

Witaj, wiosno!

NR 1 (17) 2019

Zmiany zachodzące w świecie roślin i zwierząt w trakcie kolejnych pór roku są jednym z podstawowych zagadnień w edukacji przyrodniczej najmłodszych uczniów. Wyjdźmy więc na przechadzkę i pokażmy je dzieciom. A może tym razem warto urozmaicić temat zabawą w szukanie oznak wiosny? Skorzystajcie z proponowanego przez nas scenariusza zajęć.


Fenologia to nauka o zjawiskach przyrodniczych zachodzących w trakcie roku pod wpływem cyklicznych zmian w oświetleniu i temperaturze. Zajmujący się nią naukowcy badają fazy rozwojowe roślin – otwieranie się pączków, ulistnianie, kwitnienie, owocowanie, zmianę barwy i zasychanie liści. Obserwują przeloty ptaków, szykowanie do zimowego snu i budzenie się z niego, notują czas składania jaj, rodzenia młodych itd. Określają stan typowy dla danego okresu i pogody. I tak, obok znanych wszystkim meteorologicznych pór roku, wyznaczają te fenologiczne: przedwiośnie, pierwiośnie, pełnię wiosny, wczesne lato, pełne lato, wczesną i pełną jesień oraz zimę. Wiedza ta jest przydatna zwłaszcza podczas notowania anomalii, które mogą świadczyć o postępujących zmianach klimatu lub lokalnych modyfikacjach mikroklimatu spowodowanych przykładowo działalnością zakładów przemysłowych.

[ . . . ]

Aby przeczytać artykuł w wersji elektronicznej, musisz posiadać opłaconą prenumeratę w wersji PREMIUM lub PREMIUM+.

PODOBNE ARTYKUŁY

WYDAWCA

Tworzymy magazyny, publikacje oraz serwisy wspierające codzienną pracę specjalistów z różnych grup zawodowych. Chcemy przede wszystkim:

  • inspirować naszych Klientów do nieszablonowych rozwiązań,
  • dostarczać praktycznych podpowiedzi do skomplikowanych zagadnień,
  • wspierać w zawodowym rozwoju,
  • pomagać, uprzyjemniać codzienność i towarzyszyć w bieżącej pracy.

KONTAKT

618471134

biuro@semantika.pl

www.semantika.pl

ul. Żuławska 10, 60-412 Poznań
KRS: 0000470869, Sąd Rejonowy w Poznaniu,
VIII Wydział Gospodarczy KRS
NIP: 7773232650, REGON: 302483298

ZADAJ PYTANIE